Ünlem Ajans | Çözüm
209
single,single-post,postid-209,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Gökçe Ozan Toptaş kategori: Blog

Çözüm

Pazarlamanın ilk aşamasının hizmet ve ürün geliştirme olduğunu biliyorsunuz.

Peki ürün nasıl geliştirilir?

pazarlama, marka, psikoloji, etkileşim, değer, bilgi, hayal

Ürün geliştirme, pazarlama stratejinizin en temel aşamalarından biridir. Kendinize soracağınız, “bizi hedefimize ne ulaştırabilir” sorusunun cevabını verir. Başarılı bir ürünün, hedef kitlenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulması gerekir. Bunun için de pazarınızın ihtiyaçlarının bilincinde olmak zorunluluğu vardır.

Müşterinizi Bilin

Ürününüzün, potansiyel müşterilerinizin bir sorunu için çözüm olması gerekir. Böylelikle ürününüzün veya hizmetinizin değerinin kat kat fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

Hedef pazarınızın, ihtiyaçlarını ve sorunlarını öğrenmek ise çözümün ilk basamağıdır.

Bu basamakta yapabileceğiniz farklı şeyler vardır. Örneğin, yüz yüze görüştüğünüz müşterilerinize “yardımcı olabileceğimiz bir sorununuz, bir ihtiyacınız var mı?” sorusunu sormak gibi pratikte ücretsiz yöntem kullanabilirsiniz. Veya skalanın diğer ucundaki, yüzlerce kişiyi kapsayan anketler düzenlemek, onlarca kişilik focus grupları oluşturmak gibi büyük bütçeli yöntemlere başvurabilirsiniz.

Eşsiz Arz Noktası

Bu temel bilgilerin ardından çözümünüzün biçimlenmesi gerekir.

Çözüm biçimlendirilirken, markanın konumlanması dikkate alınarak bir eşsiz arz noktası oluşturulması gerekir. Eşsiz arz noktası, çözümünüzün müşterilerinize verdiği fayda sözüdür. Eşsiz arz noktası, neden sizin çözümünüzün, olası rakiplerine karşı tercih edilmesi gerektiğini ifade eder. Bu haliyle de biraz sloganı andırabilir.

“Yıka ve Çık”…

“Hem Yumuşak, Hem Hesaplı”…

Daha Yeni Başlıyoruz

Ardından ürünün piyasaya sürülmesi gelir. Bu noktada insanlar ürün geliştirme sürecinin sonlandığını düşünürler. Fakat gerçekte, süreç daha yeni başlamıştır.

Bu yeni çıkan ürününüzü pazarda sürekli takip etmeli, müşterilerinizin nasıl ve ne amaçlarla kullandığını görmeli, kullanım aşamasındaki hataları ve kusurları bulup, çözümün daha iyi ve gelişmiş bir halini piyasaya sürmelisiniz. Bu bilgi edinme, geliştirme, pazara sürme bir çevrim şeklinde devam eder.

Ve bu çevrimin her tekrarında, daha iyi bir çözümü müşterilerinize ulaştırırsınız.

Yorum Gönder