Ünlem Ajans | Değer
211
single,single-post,postid-211,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Gökçe Ozan Toptaş kategori: Blog

Değer

Ücret nihayetinde bir şirketin kurulma sebebi olan kârı etkiler. Kâr ise bildiğiniz üzere sizin bu iş içerisinde ne kadar daha kalıp kalmayacağınız doğrudan etkileyen öğedir. Neticede kâr edemiyorsanız, iş yapmanızın bir anlamı yoktur. İşte bu yaşamsal özelliği sebebiyle pazarlamada ücret çok önemli bir öğedir.

Pek çok kişi size pazarlamada ücretlendirmenin üretim ücretleri, pazardaki konumunuz, rekabet, pazarın durumu ve ürünün kalitesiyle ilgili olduğunu ve bunlara göre değerlendirildiğini söyleyecektir. Bunlar doğru da olsa tüm ücretlendirmenin arkasında bir tek şey vardır: Değer.

Sıkıcıysan Ölürsün

Elbette ücretlendirme sırasında herkesin izlediği yolu izleyerek, ürününüzün kalitesine göre fiyatlandırabilir, benzer ürünlerin fiyat aralıkları içerisinde tutabilirsiniz. Fakat hakikat şu ki bu sizi sıkıcı yapar.

Ünlem Ajans’ın pazar kanunu şöyle der: Sıkıcıysan, ölürsün.

İşte farklılık aradığımız noktada değer devreye girer. Ürününüz veya hizmetiniz öyle bir sorunu çözmelidir ki müşterileriniz için ücret, değerine göre önemsiz kalmalıdır. Çözümünüz öyle bir anlatılmalı ki tüm müşterileriniz, değerine ikna olsun. Çözümünüz, tüm diğer alternatifler arasından öyle bir sıyrılmalı ki müşterileriniz kıyaslayacak bir alternatif bulamasın. Çözümünüz öyle bir tanıtılsın ki karşısında hiçbir rakip duramasın.

Değer Yaratımı

Her şey tamamen müşterilerinizin aklında çözümünüzün ne kadar değerli olduğunu doğru şekilde yaratabilmekle başlıyor. İyi bir lansman, iyi bir kampanya, değeri inanılmaz yükseltebilir.

Bir düşünün, tablet denilen konsepti Apple bulmadı. Fakat Apple değiştirip, geliştirip öyle bir şekilde tanıttı ve değerini yükseltti ki şu an “tablet” deyince insanların aklına iPad geliyor. İlk tablet bilgisayarlar değil. Apple’ın rakiplerinin çıkardığı yeni model tabletler değil. iPad… Bunun çok basit bir sebebi var: Apple, müşterilerinin ve tüm potansiyel müşterilerinin aklına kendi çözümünün değerini mimledi.

Bunu başarmak için inanılmaz bir çözüme ihtiyacınız yok. Bunu başarmak için yepyeni bir çözüme de ihtiyacınız yok. Bunu başarmak için yalnızca aklınızı kullanmaya, iyi bir plan oluşturmaya ve iyi bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Yorum Gönder