Ünlem Ajans | Fuar Katılımında Yapılmaması Gereken Hatalar
196
single,single-post,postid-196,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Gökçe Ozan Toptaş kategori: Blog

Fuar Katılımında Yapılmaması Gereken Hatalar

Bir kaç hafta önce, PromoTürk Fuarı’nı ziyaret ettim. Çok sayıda standda doğru şeyler yapan firmalar gördüm. Ama ne yazık ki inanılmaz derecede yanlış uygulamalarda bulunan, hatalı ve dikkat edilmemiş şeyler yapan katılımcılar da vardı. Sizinle bu kaçınmanız gereken hataları paylaşacağım. Böylelikle her bir fuar katılımınız çok daha başarılı olacak.

Bir ihtisas fuarına doğru ve önemli, her şeyi düşünülmüş şekilde katılmak çok önemli. Bunu net olarak anlamalısınız. PromoTürk’te çoğu firma o kadar hazırlıksızdı ki hazırlananlar her şekilde akılda kalıyor ve diğerlerinin arasından sıyrılıyordu.

Fuarda gördüğüm hatalara bir bakalım, zira bu hatalarda alınacak çok ders var.

Boş Stand: O kadar para, zaman ve emek harcayarak katılım gösterdiğiniz bir organizasyonda standınızı boş bırakmak, yapabileceğiniz sanıyorum en büyük hatalardandır. Standınız göz alıcı, broşürleriniz bilgilendirici olabilir. Fakat standınız boşsa, hepsi boşa gider.

Standınızda Yetkili Biri Olmaması: Bunun, standınızın boş olmasından hiçbir farkı yok. Aklıma takılan sorulara, standdaki personelinizden yanıt alamıyosam, çok şey kaçırdınız demektir. Hizmet alma niyetinde olan kimse, çok büyük ihtimalle, peşinizden koşmayacaktır.

Yetersiz Pazarlama Yardımcıları: Muhteşem bir ürününüz veya hizmetiniz olabilir. Bunu olası müşterinize gösteremiyorsanız işiniz zor. PromoTürk’te şahane defterler gördüğüm bir stand vardı. Fakat ne katalogları, ne kartvizitleri ne broşürleri bu defterlere dair en ufak bir bilgi içermiyordu. Bir yan ürün olduğunu düşünebilirsiniz fakat tüm standın yarısından fazlası bu defterlerle doluydu. Fuarın ertesi günü o defterleri kimin ürettiğini bile hatırlamıyordum. İşin kötüsü, gerek özel standa, gerek pazarlama yardımcılarına epey para harcamışlardı.

Kapalı Standlar: Olası müşterinize “burada işiniz yok” demenin en iyi yolu koca standın etrafını ürün sergisiyle çevreleyip, ufacık bir giriş alanı bırakmaktır. Ürünlerinizi göstermeniz gerek, şüphe yok. Ama büşteriyi kaçırmamanız daha önemli.

Standart Standlar: Fuarın ikinci holünü neredeyse hiç hatırlamıyorum. Bunun iki istisnası var. İkisinin de sırrı ortak: Özel ahşap standlara sahip olmaları. Sizin müşterileriniz de kendini öne çıkarmayı başaramayan kimseyi hatırlamayacaklardır, benden söylemesi.

Pazarlama Yardımcısı Eksikliği: Standınızda broşür veya katalog yoksa, fuardan sonra birilerinin aklında kalacağınızı sanmayın. Kimse sizin ne iş yaptığınızı sadece kartvizitinize bakarak hatırlamayacaktır.

Ufak Hediyeler: Gerçekleştirilmesi sizin için neredeyse masrafsız olan ufak hediyeler, diğer pek çok firmanın önüne çıkmanızı sağlar. Müşterilerinizin sizi anımsamasını sağlayacak sektörünüz ve yaptığınız işle alakalı ufak hediyelik eşyalar dağıtmayı unutmayın. Size benden bir tavsiye: Bunlar insanların “promosyon” diye başından savdığı ajanda, not defteri ve benzeri şeyler olmasın.

Ayrımcılık: Bir müşteri adayına “kataloğu sonra gönderelim” deyip, bir başkasına ikişer üçer veriyorsanız, çok büyük hatalar yapıyorsunuz demektir. Üstelik bu hatanız fuara yetersiz pazarlama yardımcısıyla katılmakla sınırlı da değil.

Böyle zamanlarda tabii ki verdiğimiz fuar danışmanlığı hizmetine olan inancım biraz daha artıyor. Müşterilerimizin katıldıkları fuarlardan alabilecekleri her şeyi, almalarını sağlamak, bizim için çok önemli. Bunu sağlamak için de elimizden geleni yapıyoruz.

Yorum Gönder