Ünlem Ajans | Fuar Ziyaretçisinin Kılavuzu
192
single,single-post,postid-192,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Ünlem Ajans kategori: Blog

Fuar Ziyaretçisinin Kılavuzu

Biz Ünlem Ajans’ta fuarları çok seviyoruz. Sevdiğimiz şeylerle ilgili bir şeyler yazarak insannlara yardımcı olmak da en sevdiğimiz işlerden biri. Fuar kılavuzlarını hazırlamamızın yegane sebebi de bu. “Fuar ziyaretinde nelere dikkat edilmelidir” diye sorduğunuzda cevabını alabileceğiniz bir döküman olması, işinizi kolaylaştırır diye de düşündük. Bu, bir “yaşayan döküman”, yani biz buraya ara sıra yeni bir şeyler ekleyebiliriz. Son güncelleme tarihini, yukarıda, sağda görebilirsiniz.

Yazın rehavetinin kalkmasıyla birlikte fuar sezonu tekrar açıldı. Ülkenin her yanında onlarca fuar eşgüdümlü olarak düzenleniyor. Gün geçmiyor ki Ünlem Ajans’ta kullandığımız fuar takvimi, bize “beş gün içinde şu fuar açılışı var” diye e.posta ile haber vermesin.

Fakat fuarlara katılmak oldukça meşakkatli olabilen bir iş. Yorucu olduğu da kesin. Ve alabileceğiniz her şeyi almak için de bazı temel şeylere dikkat etmek gerek. Bu sebeple size temel bir fuar ziyaret kılavuzu hazırladık. Kılavuzumuz şu başlıklara sahip:

 • Su içmeyi ihmal etmeyin
 • El dezenfektanı kullanın
 • Önceden vitamin içmeye başlayın
 • Yanınızda bol bol kartvizit bulundurun
 • Fuar kataloğu edinin
 • Mümkünse birden çok gün ziyaret edin
 • Network yemekleri ayarlamaya çalışın
 • Uykunuza dikkat edin
 • Plan yapın
 • Hazırlıklı gelin
 • Şimdi bu başlıklara tek tek bakalım:

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

İnsanın yorulmasının ve tükenmiş hissetmesinin en temel sebeplerinden biri susuz kalmaktır. İşin kötüsü insan genelde susuz kaldığını çok geç fark eder. Bu sebeple fuara giderken yanınızda su olmasına ve sık sık su içmeye dikkat edin. Hatta imkanınız olursa sabah ve akşam bir soda içmeniz de, kaybettiğiniz mineralleri geri kazanmanız konusunda yardımcı olacaktır.

El Dezenfektanı Kullanın

Fuarlarda pek çok kişiyle el sıkışıyoruz, olur olmadık yerlere dokunuyoruz. Dokunduğumuz pek çok yer, doğal olarak mikrop yuvası oluyor. Bunun çok basit bir sebebi var: Çok sayıda insan var ve ortalık tam da mikropların sevdiği sıcaklıkta. Sık sık el dezenfektanı kullanarak hem kendinizi, hem başkalarını mikropların hain saldırılarına karşı koruyabilirsiniz. Bu, özellikle “bir takım hayvan gribi” virüslerinin ortaya dolanmaya başladığı dönemlerde daha da önemli. Çünkü insan ister istemez elini yüzüne götürür. Ve bu da tam mikropların beklediği fırsattır! Bu yüzden ellerinizi her fırsatta el dezenfektanıyla temizleyin. Cep boy el dezenfektanlarını tüm marketlerde bulabilirsiniz.

Önceden Vitamin İçmeye Başlayın

Fuar mevsimi, nedense hastalık mevsimiyle aynı döneme denk düşer. Mevsim, havaların soğumaya başladığı dönemde başlar ve havaların ısınmaya başladığı dönemde sonlanır. Mevsim geçişleri tek başına yetersizmiş gibi, bir de fuar mevsiminin tam ortasında kış oturur. Tabii böyle zamanlarda fuarlara katılmak da bir nevi hastalığa davetiye göndermek gibi bir şeydir. Bu yüzden yapabileceğiniz en basit önlemlerden birini alın: Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Bunun için de eğer düzenli olarak kullanmıyorsanız, bir fuara katılmaya başlamadan bir hafta önce günlük vitamin içmeye başlayın. Bu ufak önlemle, pek çok hastalığa yakalanma ihtimalinizi oldukça azaltacaksınız.

Yanınızda Bol Bol Kartvizit Bulundurun

Fuarlar yapıları gereği çok sayıda insanı birarada bulunduruyorlar. Eh, insanlar da buraya tabii işle ilgili başka insanlarla tanışmaya geliyorlar. Bildiğiniz üzere iş dünyasında el sıkışmak kadar önemli olan yegane şey kartvizittir. Bu yüzden yanınızda bol bol kartvizit bulundurun. Bol bol derken, cidden bol bol. Cebinizde yüzden az kartvizitle fuara gitmeyin. Tüm standları bir kez dolaşsanız, her standa yalnızca bir tane kartvizit bıraksanız zaten o yüzün neredeyse tamamını bitirirsiniz. Fuar ortasında kartvizitsiz kalırsanız… İşte o iyi olmaz. Bir nevi haybeye gitmiş olursunuz çünkü.

Bunun dışında konuşmalarınız sırasında biriyle daha sonradan iletişimde kalmaya karar verirseniz, bunu kartvizitin üzerine not edin. Bu sizin daha sonra “ya ben birilerine bir şey gönderecektim ama acaba neydi?” diye düşünmenizi engelleyecektir. Yapmanız gereken tek şey üzerine uygun notlar düşülmüş kartvizitlerin üzerinden bir kez geçmek olacak.

Fuar Kataloğu Edinin

Fuar organizasyonu yapan tüm şirketler, fuara katılan firmaların bilgilerinin yer aldığı bir fuar kataloğu hazırlarlar. Bu kataloglar basılı veya dijital olabilir. Ve bu kataloglar inanılmaz değerli şeylerdir. Muhakkak bunlardan bir tane edinmeye çalışın. Bu, daha sonra potansiyel müşteriler bulmak için bulunmaz bir kaynak olacaktır.

Mümkünse Birden Çok Gün Ziyaret Edin

Fuarlar kalabalık yerlerdir. Pek çok insan gelir, geniş alanlara yayılır. Bunları biliyoruz. Bu yüzden, fırsatınız ve imkanınız olursa, mutlaka birden çok gün ziyaret etmeye çalışın. Bu hem sizin daha rahat olmanızı sağlayacak hem de görüştüğünüz insanlarla daha uzun ve kaliteli zaman geçirmenize sebep olacaktır.

Zira fuar ziyaretinin amacı fuardaki her firmaya kartvizit bırakıp “bay bay” demek değildir, olmamalıdır. Mümkün mertebe konuşarak, görüşerek, işleriyle ilgili sohbet ederek ilişkiler ortaya çıkarmak, en makul yöntem. Birden çok gün katılmanız demek de her standa iki katı zaman ayırabilmeniz demektir.

Network Yemekleri Ayarlamaya Çalışın

Fuarın suyunu sıkmak için, fuarda tanıştığınız insanlarla öğle ve akşam yemekleri, hatta birden çok gün kalacaksanız, ertesi günler için kahvaltılar ayarlamaya çalışın. Böylelikle mecburen zaman ayırmanız gereken şeylerin zamanını da fuar ziyaretinin yegane amacı için kullanabilmiş olursunuz: Networking! Bunun çok basit bir izahı var: Bir fuarda hangisini daha çok hatırlarsınız: standınızda gördüğünüz el sıkıştığınız insan mı, yoksa beraber yemek yediğiniz biri mi? Bu bilgiyi avantajınıza kullanın: Gerçekten iyi ilişkiler geliştirmek istediğiniz kişilerle yemeğe çıkın. Mesela o uzun zamandır peşinde koştuğunuz büyük tedarikçiyle.

Uykunuza Dikkat Edin

Fuar ziyareti, yemekler, kahvaltılar, diğer işler derken insanın uykusundan feragat etmesiyle sonuçlanabilir. Fakat uykuyu azaltmanın çok kötü bir etkisi vardır. İnsan ne kadar az uyursa, akli melekeleri ve dikkati o kadar azalır. Fuardaki görüşmelerinizin tamamı yakın dövüşten farksız. Atılan bir yumruğu geç fark etmeniz, çok büyük bir iş kaçırmanıza sebep olabilir. Bu yüzden daima hazır ve tetikte olmanız gerek. Karşınızdakinin size gerçekten ne söylediğini doğru düzgün anlayabilmek için de kafanızın yerinde olması en büyük gerekliliktir. Bu yüzden makul miktarda uyumaya dikkat edin. Günlük 4.5 saat uyku idare edebilse de en az 6 saate tamamlamaya çalışın.

Plan Yapın

Fuar ziyareti şansa ve kendi haline bırakılmaması gereken bir şey. Mümkün olan en çok yeri ziyaret etmek ve aktivitelere katılabilmek için plan yapmanız, en mantıklı davranış olacaktır. Zamanınızın ne kadarını stand ziyaretlerine ayıracağınızı, ne kadarını başka aktivitelere ayıracağınızı hesaplayın. Bazen ihtisas fuarları kapsamında bazı toplantılar düzenlenir. Bu toplantıları önceden öğrenebilirseniz, planınızı da bu toplantılar çerçevesinde oluşturabilirsiniz.

Hazırlıklı Gelin

Fuarlar, tüm katılımcıların pazarlama yardımcılarını dağıttıkları yerlerdir. Her bir standda kalın kalın kataloglar ve rengarenk broşürler olur. Eğer tüm standlardan bu tarz şeyler toplama niyetindeyseniz, bunları yanınızda taşıyabilmek için bir şeylere ihtiyacınız olacaktır. Valiz gibi. Bu tarz şeyler için tekerlekli valizler, daha da iyisi, dört tekerli valizler kurtarıcı olacaklardır. Bir valiz, hayatınızı kolaylaştırabilir.

Yorum Gönder