Ünlem Ajans | İnternet Video Çağı
220
single,single-post,postid-220,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Gökçe Ozan Toptaş kategori: Blog

İnternet Video Çağı

“2013′te internetin %90′ı online video olacak”

- Cisco

YouTube hayatımıza girdiğinden beri internetten video izlemek, internet tecrübemizin bir parçası haline geldi. Bu yeni mecra, televizyon ve sinema gibi daha geleneksel mecraların tahtına göz dikti. Bugün, internet ulaşımı olan herkes, internetten video izliyor. Üstelik bunu yalnızca bilgisayar ile değil, cep telefonu ile de yapıyor.

İnternet videosuyla ilgili bir kaç veri paylaşalım:

Video, bir internet sitesinin Google aramalarında ilk sayfada çıkma ihtimalini 53’e katlıyor. Ayrıca sonuç sayfasında video’dan bir kare de göstererek, diğer sonuçlardan ayrışmasını sağlaması da cabası.
İnsanlar bir internet sitesinde ortalama 48 saniye vakit geçiriyor. Fakat internet sitesinde video varsa, ortalama ziyaret süresi 5 dakika 50 saniyeye fırlıyor. Bunun basit bir sebebi var: İnsanlar metin okumuyor fakat video izliyor. Dünyanın her yerinde, bu, aynı.

  • YouTube, Google’dan sonra ikinci büyük arama motoru.
  • Son üç yılda mobil cihazlardan video izlenmesi %5000 (yüzde beş bin!) arttı. Daha da artacağına şüphemiz yok.
  • Çağ, internet çağından, internet video çağına doğru evriliyor. Artık bir yalnızca internet sitesi sahibi olmak, çok büyük bir avantaj sağlamıyor. Avantaj artık, internet videolarında.

Peki bu konuyla ilgili ne yapabilirsiniz? Mesela hemen bu gücü kullanmaya başlayabilirsiniz. Şu an Google’ın ilk sayfası bir altına hücum dönemi yaşamak üzere. Bu olanağı kullanmaya başlamak çok önemli. Hemen, şimdi…

Yorum Gönder