Ünlem Ajans | Kar Tanesi Kadar Eşsiz
189
single,single-post,postid-189,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Gökçe Ozan Toptaş kategori: Blog

Kar Tanesi Kadar Eşsiz

Pazarda kalabalıktan sıyrılmaya çalışmamak, sizi görünmez yapar.

Seth Godin, Mor İnek

Eylül’de Bodrum’da tatildeydim. Gündoğan’da sahil kenarında yemek yiyecek bir yerler ararken, birbirinin aynısı pizza ve balık restoranları çölü içinde bir vaha bulduk: Cafe Çakıltaşı.

Diğer tüm restoranlar iki üç masayla sinek avlarken, bu cafe, farklılığıyla tüm masalarını doldurmuştu. O derece ki hizmet personeli kafalarını kaşıyacak vakit bulamıyordu.

Cafe Çakıltaşı’nı düşündükçe, aklıma kar taneleri geliyor.

Kar Taneleri

Dünyaya düşen her bir kar tanesi eşsizdir. Dünyanın milyarlarca yıllık geçmişinde, herhangi bir yerinde düşmüş iki kar tanesi, birbirinden farklıdır.

 

Bu insanlar için de geçerlidir. Dünya tarihinde yaşayan hiçbir insan bir diğerinin aynısı değildir.

Aynısı, şirketler için de geçerlidir. Veya en azından olması gerekir. “Başarılı olanı kopyalama” güdüsünden dolayı, ne yazık ki bu geçerliliğini yitiriyor. Bu davranış, bize, yüzü olmayan, çalışanların değil, şirket politikalarının oluşturduğu bir aynılıklar ormanı veriyor.

Halbuki yapılması gereken basit! Sadece sizinle aynı işi yapan kitlelerden neden ve ne kadar farklı olduğunu göstermelisiniz. Kendi vizyonunuzu anlatırsanız, sizin gibi düşünen ve bu yüzden de sizden almaya hazır insanlara çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken bir ufak adım atmak. Kitlelerin önüne çıkmak. Farklılığınızı ve eşsizliğinizi yansıtmak. Kendi kar tanenizi göstermek.

Peki Bu Nasıl Olacak?

Başarının anahtarı, eşsizliğinizi yansıtmakta dedik, evet. Peki bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Öncelikle bir kurumsal kişiliğiniz ve bunu yansıtan bir kurumsal kimliğiniz olması gerekir. Yalan değil, bu farklılık noktasını bulmak, öne çıkarmak ve buna göre organize olmak kolay değil. Hem vaktî, hem nakdî bir takım yatırımlar yapmanız gerekecek.

Fakat bu güçlükler, sizi rakiplerinizden öne çıkarma ve iş hacminizi büyütme potansiyeli taşıyor.

Kurumsal kişiliğinizi oluşturdunuz diyelim. Sonra ne olacak? Bunu insanlara nasıl anlatacaksınız?

Kartvizitinizle, internet sitenizle, sosyal medya hesaplarınızla, reklamlarınızla, pazarlama yardımcılarınızla, yüzyüze iletişiminizle. Yani şirketiniz için yaptığınız her şeyle.

Konumlandırma, marka olma – başarı böyle gelir. Marka tecrübenizi her an, her yerde, her şekilde müşterilerinize hissettirmeniz, yaşatmanız gerekir.

Markanız, yani sizin eşsiz kar taneniz keşfedilmeyi ve kazancınızı artırmayı bekliyor. Siz neyi bekliyorsunuz?..

Yorum Gönder