Ünlem Ajans | Pazarlama…
207
single,single-post,postid-207,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Ünlem Ajans kategori: Blog

Pazarlama…

Pazarlama, en temel haliyle, ürettiğiniz değeri müşteriye ulaştırmak, müşterilerinizle iyi bir ilişki kurma ve sürdürme zanaatıdır. Ve bu zanaat belki de en yanlış anlaşılan işlerden biridir.

Zira “pazarlama” denince, insanların aklına kolalı gömlekleri, lacivert takımları ve kırmızı kravatlarıyla satış kapatmaya çalışan satışçıların yaptığı iş gelir.

Halbuki hakikat, bambaşkadır.

Pazarlamanın yanlış anlaşılmasının temelinde, yanlış bilgilendirme ve satışçılara genel olarak pek çok şirkette “pazarlamacı” denmesi vardır.

Pazarlama, satışın çok öncesinde, daha ürün veya hizmet dahi ortada yokken başlar. Klasik metodolojide sürecin temeli, potansiyel müşterilerinizin sorunlarını araştırarak, bu sorunlara yönelik bir çözüm olarak ortaya koyduğunuz ürününüz veya hizmetinizin belirlenmesi ile atılır. Ardından bu çözümün, değerine uygun olarak ücretlendirilmesi, çözdüğünüz soruna sahip insanlara yani hedeflerinize ulaşılması ve çözümünüzün tanıtımı gelir. Bunu, çözümünüzün, hedefinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yere yerleştirilmesi takip eder.

Pazarlama, doğru kişilere, doğru mesajların verilmesidir. Bir değerler idaresidir. Düşüncenin ve mesajın nasıl yaratılması gerektiğini, nasıl yayılacağını anlamak, mesajın temeline inmek, mem düzeyinde yaratabilmek gereklidir. Bu yüzden memetik mühimdir.

Pazarlama, hedefinizin neyi sevdiğini, neden nefret ettiğini, ne olmak istediğini, hedefinin ne olduğunu bilmeyi gerektirir. Bu yüzden de uygulamalı psikolojidir. Pazarlama için psikoloji ve toplumsal psikoloji çok büyük bir önem taşır.

Pazarlama, gözlerinizi kapatıp kurduğunuz hayallerdir. Bir ev, bir araba, çocuklar… Bunlar, yıllardır farklı mecralarda deneyimlediğimiz bir pazarlamanın sonucudur; Amerikan Rüyası’nın.

Pazarlama, metası bilgi, para birimi hayal olan bir ekonomidir.

Yorum Gönder