Ünlem Ajans | Şirket Hikayeciliği
218
single,single-post,postid-218,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Gökçe Ozan Toptaş kategori: Blog

Şirket Hikayeciliği

Biz hikaye anlatıcısı bir ırkız.

- John Wick

İnsanlık, binlerce yıldır tüm birikimini bir kuşaktan, diğer kuşağa aktarıyor. Ve bunu yaparken de tüm insanlığın en temel araçlarından birini kullanıyor: Hikayeleri…

Bu yeryüzünün üzerinde yürümeye başladığımız günden beri hayatımızda olan bir şey var. Hikayelerimiz. Dün ne yaptığımız. Başımıza gelen en ilginç olay. Bir şey yaparken bir dikkatsizlik sonucu ne gibi sorunlar yaşadığımız. Hepsi, her biri, bir hikaye.

İnsanların hikayeleri olduğu gibi, şirketlerin de hikayeleri vardır. Markanın en temelinde bu hikaye yatar. Markanızın ne ifade ettiğini bu hikaye belirler. Müşterilerinizle hangi temelde iletişim kuracağınız, duygudaşlığınız, bu hikaye üzerinde temellenir.

İnsanların en temel güdüleri duygularıdır. Mantık, duygularla verilen kararı haklı çıkaracak sebepler arar. İnsanların duygularına hitap etmek içinse hikayeler en uygun araçlardır.

Şirketinizin bir marka olabilmesi için, müşterilerinizle kırılması güç bir bağ oluşturabilmesi için mecralar arası bir şirket hikayesi oluşturmanız en temel ihtiyaçtır. Marka olmak, sadece bir tescil işleminden çok daha fazlasıdır. Müşterinizin ürününüzü kullandığında hissedeceği şeyleri belirleyen unsur, hikayenizdir.

Eğer siz kendi hikayenizi yaratmazsanız, müşterileriniz, konumlanmanıza pek bir etkisi olmayan kendi hikayelerini yaratacaklardır. Ve bu, bir orman yangını gibidir. Kolay yayılsa da kontrol edilemez ve sonunda size de zarar verebilir.

Tabii şunu gözden kaçırmamak gerek, hikaye deyince kast ettiğimiz kuruluş hikayeniz değil. Veya şirketinizde ne yaptığınızı anlattığınız yazılar da değil. Şirketinizin hikayesi en temel mesajınızdır. Kuruluş hikayenizin de, anlattığınız diğer hikayelerin de, reklamlarınızın da, sloganınızın da bu hikaye üzerine temellenmesi gerekir.

Bu hikayenin doğru biçimde oluşturulabilmesi için de yaratıcı yazarlık tekniklerinden, mitolojik yapılardan ve memetikten yararlanmak zaruridir.

Biz Ünlem Ajans olarak markanız için harika bir hikaye yaratmak istiyoruz. Siz harika bir marka sahibi olmak istiyor musunuz? İstiyorsanız, hemen konuşalım.

Yorum Gönder