Ünlem Ajans | Tanıtım
213
single,single-post,postid-213,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Gökçe Ozan Toptaş kategori: Blog

Tanıtım

Tanıtım, belki de pazarlamanın en yanlış anlaşılmış unsurudur.

“Tanıtım nedir?” diye sorunca, herkesin aklında bir şey canlanır. Fakat çoğunlukla bu canlanan düşünceler, tanıtımın ancak ufak bir parçasıdır. Hepimizin aklına çoğunlukla broşürler, reklam filmleri ve koca koca billboardlar gelir.

Tanıtım, özünde bunlardan çok daha fazlasıdır.

Tanıtım, ürününüzün pakedi, şirketinizin insanlar nezdindeki görüntüsü, fuardaki standınız, şirket tanıtım dosyanız, uzattığınız kartvizitinizdir. Şirketinizin ve ürünlerinizin gelişmesi ve ilerlemesi için yaptığınız tüm faaliyetler, tanıtımdır.

Özünde üç temel amaçtan birine hizmet eder: Bilgi sunma, talep yükseltme veya bir ürünü farklılaştırma. Fakat nedense, yalnızca talep yükseltme amacıyla kullanılır. Halbuki, bilgi sunma ve farklılaştırma, çok daha güçlü silahlardır.

Bu noktada, reklamcılığın efsanevi isimlerinden David Ogilvy’nin bir sözünü paylaşmakta fayda var: “Ben reklamı bir eğlence veya sanat şekli olarak değil, bir bilgi mecrası olarak görüyorum.”

Tanıtım, bir müşterilerinizi bilgilendirmek, kendi fikrinizi aktarmak, kendi hikayenizi anlatmaktır.

Bu yüzden tanıtım filmleri de çok önemlidir. Zira, film, bir hikaye anlatmak ve bilgilendirmek için müthiş bir mecradır. Tıpkı iyi hazırlanmış bir broşür gibi. İyi yapılmış bir katalog, iyi uygulanmış bir broşür size müşterilerinizin kendilerinin de içinde olmak istediği bir hikaye anlatır.

Tüm hikayelerin, tüm bilgilerin, yani tüm tanıtımın temelinde ise sözler vardır. Sözler, kelimeler. Metin. Metniniz iyi değilse, filminiz, broşürünüz, reklamınız, hiçbir şeyiniz iyi olamaz. Temel, metindir, sözdür.

Daha önce Pazarlamanın, gözlerinizi kapatıp kurduğunuz hayaller olduğunu söylemiştik. İşte tanıtım da müşterilerinizin bu hayalleri kurmasını sağladığımız araçtır. Ve tam olarak bu amaçla kullanılmadığında da geri tepme ihtimaline sahiptir.

Yorum Gönder