Ünlem Ajans | Yılbaşı Kırmızısı
205
single,single-post,postid-205,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Yazan Ünlem Ajans kategori: Blog

Yılbaşı Kırmızısı

Reklam ve pazarlama, toplumları değiştirmek, insanların algısını farklılaştırmak için inanılmaz bir araçtır. Bazılarınız bu söylediğime gülebilir, tersini düşünebilirsiniz. Fakat gerçekten iyi yapılmış bir reklam, güçlü bir pazarlamayla desteklenirse, ortaya inanılmaz bir şey çıkabilir.

Neden bahsettiğimi anlamak için sizi ufak bir tarihi yolculuğa çıkarmak istiyorum. Fakat bu yolculuğa başlamadan önce nereye varacağımızı size göstereyim:

Evet, varacağımız nokta Noel Baba.

Esasen, çıkış noktamız da Noel Baba. Fakat bizim bildiğimiz şekliyle değil.

Noel Baba, bir konsept olarak yaklaşık on yedinci yüzyılda ortaya çıkıyor. Fakat o zamanlar, tam şu anda olduğu gibi değil. Tarif edilirken yeşil veya kahverengi bir palto giydiği söyleniyor. Pek neşeli bir görüntüsü ve tavrı da yok. Zaten yukarıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi, bu şekilde çiziliyor da.

Bu biçim, yirminci yüzyılın başlarına kadar devam ediyor. Sonra, aniden, hiç beklenmedik bir değişiklik oluyor ve bizim bildiğimiz Noel Baba ortaya çıkıyor: Kırmızı paltosu, koca göbeği ve Hulusi Kentmen sevecenliğiyle. Peki bu kırılma noktası nasıl ortaya çıkıyor? Ne oluyor?

Hemen cevabını vereyim: Coca Cola oluyor!

1930’lara gelince, Coca Cola, Büyük Durgunluğun ardından satışlarını artırmayı hedefliyor. Ve bunun için, tam da yılbaşı döneminde, insanlara tanıdıkları bir figürü, biraz farklılaştırarak sunuyor: Yeni Noel Baba. Coca Cola bu mesajla aynı zamanda, bu dönemde de görebileceğimiz “mutluluk işi”nde olduğunun sinyalini veriyor insanlara.

Bu reklamlar ve bu pazarlama taktiği o kadar işe yarıyor ki bugün insanlar yılbaşını düşündüğünde akıllarına Noel Baba geliyor. Noel Baba’yı da Coca Cola’nın ona armağan ettiği renklerle hatırlıyorlar: Kırmızı ve beyaz.

Bu tarz bir reklam herkesin her zaman yapabileceği bir şey değil. Fakat oluşturabilmek için çok ciddi bir alt yapıya ve iki alanın hakimiyetine gereklilik var: Biri psikoloji. Diğeri ise henüz Türkiye’de doğru düzgün duyulmaya bile başlamamış memetik.

Bu alanların yardımıyla, toplumların düşünüşlerini değiştirebilecek, markanızı güçlendirebilecek reklamlar yaratmak mümkün. Ünlem Ajans’ta, biz mem takıntılı insanlar olarak bu tarz etkilere kafa yoruyor ve kültürel öğeleri inceliyoruz. Beraber yarının Noel Baba’sını yaratmak isterseniz, kapımız açık. Büyük hedefleri olan firmalarla çalışmak her zaman tercihimizdir.

Yorum Gönder